آشنایی با بک لینک و تاثیرات آن در سئو

آشنایی با بک لینک و تاثیرات آن در سئو

بک لینک در فضای گوگل سبب ساز رشد و تعالی می شود اما نه هر بک لینکی و نه هر نوع ثبت کردن بک لینکی !

بک لینک چیست؟

بک لینک در قالب رپورتاژ آگهی و یا هر نوع دیگری یکی از پرکاربردترین کلمات در دنیای سئو است که داری یک تعریف ساده است ولی دنیایی از پیچیدگی در پشت این کلمه وجود دارد که روز به روز به پیچیدگی این مفهوم اضافه می شود. در یک تعریف ساده می توان گفت بک لینک ها ،لینک هایی هستند از یک صفحه در یک وبسایت به یک وبسایت دیگر، به طور مثال اگر وبسایتی به وبسایت شما لینک دهد شما از آن وبسایت بک لینک دارین و همینطور بالعکس. در این مقاله خواهید خواند :

 • چرا بک لینک ها مهم هستند.
 • چه نوع بک لینک هایی با ارزش هستند.
 • چگونه بک لینک ها را بررسی کنیم.
 • چگونه بک لینک بگیریم.
 • بک لینک چیست

چرا بک لینک ها مهم هستند

بک لینک ها به سه دلیل مهم هستند :

 • رتبه بندی :موتورهای جستجو مانند google، bing بک لینک ها را به عنوان رای اعتماد به آن صفحه در نظر می گیرند و اگر صفحه شما لینک های بیشتری داشته باشد شانس شما برای رتبه های بالاتر بیشتر می شود.
 • بالا بردن سرعت ایندکس مطالب : بک لینک ها باعث می شوند خرنده ها و ربات های موتور های جستجو راحت تر صفحات شما را پیدا کنند و اگر این بک لینک ها از صفحات محبوب باشد این سرعت چند برابر می شود چون موتور های جستجو بیشتر صفحات محبوب را بازبینی میکنند تا صفحات غیر محبوب.
 • افزایش میزان ورودی کاربر : اگر سایت شما دارای بک لینک های زیادی باشد این باعث می شود که کاربران زیادی با کلیک بر روی لینک شما که در سایت های گوناگون وجود دارد وارد صفحه سایت شما شده و ورودی سایت شما را افزایش دهند.


چه نوع بک لینک هایی با ارزش هستند

همه لینک هایی که به وبسایت شما می شوند دارای ارزش یکسانی نیستند و بسته به شرایط و عواملی که در زیر آورده شده با یکدیگر متفاوت هستند.

 عوامل موثر در با ارزش بودن بک لینک :

ارتباط : اگر بک لینک از کسب و کارهای مرتبط به کار شما باشد ارزشش بیشتر است. به عنوان مثال اگر کسب و کار شما لوله کشی هست  و شما از دو سایت مختلف بک لینک دارید به طوری که سایت اول داری کسب و کار پرورش گل و گیاه و سایت دوم دارای کسب و کار فروش پکیج می باشد ، در این حالت ارزش لینکی که از سایت فروش پکیج به شما داده شده خیلی بیشتر از اولی می باشد.

موقعیت جغرافیایی : اگر شما دارای سایت فارسی هستید و کاربران شما در ایران هستند اگر لینک های ورودی به سایت شما از سایت های فارسی باشد ارزشش بیشتر است و در نتایجی که با آی پی ایران جستجو می شود شما رتبه بهتری کسب می کنید

انکرتکست : متن پیوند (anchor text)  که همان دروازه ورودی به سایت شما هست و هرچقدر مرتبط با صفحه لینک داده شده باشد ارزشش بیشتر می باشد

اعتبار دامنه : یکی از معیار های مهم در بک لینک، اعتبار و ارزش دامنه ای است که به شما لینک داده است و این اعتبار توسط کمپانی های خاصی مانند moz  داده می شود که معیار های گوناگونی برای اعتبار سنجی دامنه دارد که می توان به عمر دامنه، تعداد لینک های دامنه، کیفیت لینک ها و ... اشاره کرد.

عمر صفحه : عمر صفحه نیز مانند عمر دامنه در میزان ارزشی که به لینک می دهد موثر است و هرچقدر عمر صفحه و لینکی که به صفحه شما داده شده بیشتر باشد دارای ارزش بیشتری است.

فالو و نوفالو بودن: ارزش یک لینک به فالو(dofollow)  بودن آن است و اگر لینکی که به سایت شما شده  نوفالو(Nofollow) باشد ارزش چندانی ندارد. (لینک ها به صورت پیش فرض فالو هستند) البته این به معنی نیست که کلا ارزشی ندارد ولی به نسبت لینک فالو ارزش بالایی ندارد.

چگونه بک لینک ها را بررسی کنیم

با استفاده از google search console می توانید لینک های ورودی به سایتی که متعلق به شما است را بررسی کنید و اگر لینک هایی را به عنوان اسپم تشخیص دادید می توانید disavow  کنید تا آسیبی به سایت شما وارد نکند. و برای بررسی لینک های سایت هایی که متعلق به شما نیست می توانید از سایت ahrefs  استفاده کنید.

چگونه بک لینک بگیریم

برای بدست آوردن بک لینک راه های گوناگونی وجود دارد ،فقط باید این نکته را در نظر گرفت که کیفیت بک لینک از کمیت آن مهم تر است . و اگر اشتباهی در بدست آوردن بک لینک انجام دهیم باعث حذف شدن ما از نتایج موتور های جستجو می شود.

خرید بک لینک :

اگر مشکلی بابت هزینه کردن برای خرید بک لینک نداشته باشید یکی از راحت ترین راه ها و بهترین راه ها برای بدست آوردن بک لینک، خرید آن از سایت هایی است که در آن کلمه کلیدی رتبه خوبی دارند.

حال چگونه بک لینک رایگان بگیریم :

تولید محتوای با کیفیت:

بهترین روش برای گرفتن بک لینک رایگان ، انتشار مقالات با کیفیت است که خود به خود باعث بدست آوردن لینک از سایت های مختلف می شود ولی ممکن هست مقداری زمانبر باشد ولی بهترین راه حل برای بدست آوردن لینک می باشد و هم اینکه ریسک کمتری دارد تا پنالتی شوید.

ایجاد کردن لینک :

 • کامنت(ثبت نظر)
 • پست مهمان
 • استفاده از شبکه های اجتماعی
 • استفاده از انجمن ها

برای گرفتن بک لینک رایگان باید خیلی محتاط تر عمل کنید چون موتور های جستجو تمام سرویس هایی که لینک رایگان ارائه می دهند را زیر نظر دارد و با کوچکترین اشتباه ممکن است در کلمه کلیدی مورد نظر پنالتی شده و از نتایج موتور های جستجو حذف شوید.