درمان خانگی خر و پف با درمان خانگی

درمان خانگی خر و پف با درمان خانگی

در این مقاله روش‌هاي خانگی ساده ای را به شما معرفی می کنیم که تاثیر بسزایی در درمان خُر و پُف دارند .

در این مقاله روش‌هاي خانگی ساده ای را به شما معرفی می کنیم که تاثیر بسزایی در درمان خُر و پُف دارند . یکی از مشکلات و دشواری های شایع خواب، خر و پف هست که نه تنها باعث آزار خود بلکه باعث می شود دیگران را بسیار اذیت کند. به ویژه اگر فردی متاهل باشد همسرش را بسیار اذیت خواهد داد. نوشیدن دمنوش‌ها در فصل‌هاي پاییز و زمستان بسیار خوب هست و نقش موثری در پیشگیري از ابتلا به مریضی‌هاي گوناگون دارند.

علت خر و پف:

به طور کلی خُر و پُف به خاطر ارتعاش کام نرم «بخش نرم سقف دهان» هنگامی که ریه‌ها در برابر مجاری هوایی مسدود شده و هوا را به درون میکشند، به وجود می آید و معمولا به خاطر شل شدن عضلاتی که راه‌هاي هوایی را باز نگه می‌دارند یا وجود بافت‌هاي اضافی در هنگام خواب روی میدهد.

تهیه اسپری بینی برای خر و پف:

  • مواد لازم برای تهیه اسپری بینی نمکی: نمک «یک چهارم قاشق چای‌خوری»
  • آب مقطر یا جوشیده «نصف فنجان»
  • ظرف اسپری بینی خالی یا ظرف قطره چکان

روش بهره گیری از اسپری بینی نمکی:

نمک را به آب اضافه کنید.آن را خوب هم بزنید تا نمک به طور کامل در آب حل شود. حالا آب نمک را در ظرف اسپری بینی یا ظرف قطره چکان بریزید. هر شب گذشته از خواب، ۲ تا سه قطره از این آب نمک خانگی را در هر یک از حفره‌هاي بینی بچکانید. از این آب نمک فقط به مدت پنج روز بهره گیری کنید. بعد از این پنج روز، باقی باقیمانده آب نمک را دور بریزید و مجدد آب نمک اخیر درست کنید.

روغن نعناع فلفلی:

چند قطره روغن نعناع فلفلی را روی انگشتتان بریزید و آن را زیر هر ۲ طرف بینی ماساژ دهید. استنشاق بخار حاوی روغن نعناع فلفلی نیز تورم حفره‌هاي بینی را کاهش می دهد، برای این منظور چند قطره روغن نعناع فلفلی را در آب داغ بریزید و بخار آن را استنشاق کنید. یک قطره روغن نعناع فلفلی را در یک لیوان آب حل و این محلول را غرغره کنید.

مواد لازم برای درمان خُر و پُف با بهره گیری از مریم‌گلی:

  •  برگ‌هاي مریم گلی «یک دسته» 
  • آب جوش «یک تا ۲ لیوان» 

روش بهره گیری از مریم‌گلی:

 برگ‌هاي مریم گلی را در آب جوش بریزید. اجازه دهید که مریم گلی به مدت پنج تا ۱۰ دقیقه در آب جوش دَم بکشد. محلول را صاف و صبر کنید تا کمی خنک شود. وقتی این محلول خنک شد، آن را غرغره کنید. اینکار را هر شب گذشته از خواب انجام دهید.