دلایل پنهان پا درد که نمی دانستید

دلایل پنهان پا درد که نمی دانستید

پا درد دلایل مختلف و مرموزی دارد که کمتر کسی از آن باخبر است. کفش های نامناسب از رایج ترین دلایل پادرد می باشند.

دلایل مرموز و پنهان پا درد را بشناسید

پاها یکی از حیاتی ترین اعضای بدن انسان و قلب دوم نامیده می شوند. بسیاری از افراد حتی کودکان و نوجوانان نیز گاهی دچار پادرد می شوند . درد پا ممکن است در یکی از قسمت های پا مانند پاشنه، ساق یا استخوان ران یا در همه قسمتهای پا احساس شود و تا کمر و نشمینگاه نیز کشیده گردد.

پا درد علت های فراوانی دارد که برخی از آنها کمتر شناخته شده هستند اما می توانند به پاهای شما آسیب برسانند . در این بخش از بهداشت و سلامت نمناک شما را با دلایل مرموز پا درد که ناشناخته هستند ، آشنا خواهیم کرد.

انواع دلایل پا درد

کمبود آهن

کمبود آهن باعث سوزن سوزن شدن ، سوزش ، خارش و احساس درد شدید و گرفتگی در پاها می شود پس سعی کنید به مقدار کافی مواد مغذی در رژیم غذایی خود قرار دهید.

اضافه وزن و چاقی

چاقی و اضافه وزن فشار زیادی بر روی پاها وارد می کند. اگر اضافه وزن دارید ، وزن خود را کاهش دهید تا پادرد شما نیز درمان شود زیرا هنگام راه رفتن 2 تا 3 برابر و هنگام دویدن 5 برابر وزن بدن به پاها فشار وارد می شود پس حتی چند کیلو اضافه وزن نیز بر روی سلامت پاها تاثیرگذار است.

انجام ورش های سنگین

اگر ورزش های سنگین یا تمرینات ورزشی شدیدی انجام می دهید ، ممکن است به علت آسیب فشاری (آسیب ناشی از نیروی تکراری) دچار پا درد گردید . در این مورد اگر با ادامه تمرین دچار پا درد یا تورم پا شدید ، به پزشک مراجعه نمایید.

راه رفتن بدون کفش ( پابرهنه )

پابرهنه راه رفتن ، پوشیدن کفش های تخت یا انعطاف پذیر، سبب وارد شدن فشار زیاد بر روی پاها و آسیب پاها می شود زیرا هنگام راه رفتن با قرار دادن پاشنه پا روی زمین فشار زیادی به پا وارد می شود اما با پوشیدن کفشی مناسب این فشارجذب شده و کفش از مفاصل پا حمایت می کند و به آنها اجازه می دهد در حالت روان و خنثی حرکت کنند.

خرید کفش در صبح

صبح ها به خرید کفش نروید زیرا پاها در طول روز تغییر اندازه می دهند و صبح ها کوچکتر و در پایان روز، پاها بیشتر باد و ورم می کنند پس بعد از ظهرها زمان مناسبی برای خریدن کفش است.

هنگام خرید کفش ، دو لنگه کفش را بپوشید و بایستید ، در این حالت باید یک سانتی متر بین انگشتان پا و جلوی کفش تان فاصله باشد و بتوانید انگشت سبابه خود را بین پاشنه خود و پشت کفش وارد کنید.

کفش نامناسب پا

اگر تنها به مدل کفشتان اهمیت می دهید ، باید بدانید که رفته رفته دچار پادرد نیز خواهید شد . پوشیدن کفش های پاشنه بلند ، کفش های تخت که پاشنه ندارند ، کفش های نوک تیز ، مشکلاتی برای پا ایجاد می کند و فرد را دچار پادرد می کند پس کفش مناسبی را انتخاب کنید و تنها به مد توجه نکنید.

توجه نکردن به قوس کف پا زمان خرید کفش

با افزایش سن ، قوس کف پا صاف می شود پس اگر دچار درد پاشنه پا شده اید ، کفش خود را عوض کنید زیرا ممکن است نیاز به حمایت بیشتری از قوس کف پا داشته باشید . شما می توانید برای ارزیابی نوع قوس پایتان و انتخاب کفش مناسب از متخصصان پا کمک بگیرید.

آسیب به کمر، زانو و یا عضله ران

اگر نمی توانید راه بروید و در حال استراحت و مراقبت از آسیبی هستید که راه رفتن تان را دردناک می کند، حتما پاهایتان ضعیف و سست می شوند. بدن شما به طور طبیعی از منطقه آسیب دیده محافظت می کند. اما اگر شما درد ناگهانی بدون دلیل و یا درد کمر زیادی دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

کمبود آب و املاح بدن

درد پا و گرفتگی عضلات پا ممکن است به علت از دست رفتن آب بدن و یا کاهش میزان پتاسیم، سدیم، کلسیم یا منیزیم خون باشد بنابراین برای درمان پا درد آب بیشتری بنوشید و به تغذیه خود توجه نمایید.

انتخاب کفش با سایز نامناسب

سایز پا می تواند در اثر افزایش سن یا بارداری افزایش یابد پس همیشه هنگام خرید کفش انتخابیتان را به پا کنید و با آن کمی قدم بزنید تا سایز مناسب با پایتان را انتخاب کنید.

هرگز بر طبق عادت یک سایز کفش نخرید زیرا سایز اشتباهی را برای کفش هایتان انتخاب می کنید و همین امر سبب آسیب به پا و پادرد خواهد شد . اگر کفش قبلی شما پای تان را می زند ، کنارش بگذارید و این بار کفشی را انتخاب نمایید که سایز پای شما باشد.

نکته پایانی :

پا درد علت های شناخته شده زیادی دارد ، اگر دچار این علت های شناخته شده نیستید ، ممکن است علت پا درد شما موارد پنهانی باشد که در این مطلب آورده ایم.

آنچه که باید شما به آن توجه کنید این است که پا درد خود را جدی بگیرید و اقدامات لازم برای درمان پا درد را به کار بگیرید زیرا یک درد ناگهانی پا می تواند بعدا به یک مشکل جدی تبدیل شود پس حتما به پزشک مراجعه کنید تا علت آن را دریابید.