روش استفاده از خاکشیر برای زیبایی پوست

روش استفاده از خاکشیر برای زیبایی پوست

خاکشیر علاوه بر رفع عطش و تشنگی برای از بین بردن جوش و لک های پوستی و درمان شوره سر مفید است.

فواید قابل توجه خاکشیر برای پوست و مو

خاکشیر یکی از گیاهان مشهور ایرانی است که از زمانهای بسیار قدیم و در طب سنتی به عنوان یک نوشیدنی با طبع سرد مطرح بوده است که در فصل گرما برای جلوگیری از گرما زدگی از آن استفاده می کردند.

اما تنها خاصیت خاکشیر ، برای رفع عطش نیست و دارای فواید بسیاری مانند کمک به دفع سنگ کلیه، بهبود برخی از اختلال های پوستی و درمان اسهال نیز می باشد . خاکشیر علاوه بر پروتئین دارای گلوکز، آهن، پتاسیم، کلسیم، سدیم و منیزیم و … است که هر کدام به طریقی برای بدن مفید هستند.

همچنین خاکشیر دارای اسیدهای چرب مانند اسید لینوئیک ، اسید لینولنیک ، اسید اولئیک ، اسید پالمتیک و اسید استئاریک می باشد.در این بخش از سلامت نمناک خواص فوق العاده این گیاه دارویی برای پوست صورت را بیشتر بررسی می کنیم.

خواص فوق العاده خاکشیر برای پوست

1. از بین بردن آکنه و لک صورت

لک صورت یکی از مشکلات پوستی است که از زیبایی چهره کم می کند .خاکشیر یکی از درمان های طبیعی برای رفع لک های پوستی است . به همین منظور 2 قاشق غذاخوری خاکشیر پاک کرده را با ترنجبین صاف شده ترکیب کنید.

البته ترنجبین را باید به مدت 5 ساعت در آب خیس کنید . افرادی که از این ترکیب همراه با آب به عنوان نوشیدنی به صورت روزانه و مستمر به مدت 3 هفته استفاده کنند بعد از مدتی شاهد روشنی پوست و از بین رفتن کک های صورت و پوست خود می شوند . این نوشیدنی برای درمان پسوریازیس نیز موثر است.

2. رفع جوش

جوش صورت مشکلی رایج در پوست است که به ویژه روی صورت موجب کمبود اعتماد به نفس در برخی افراد می شود .برای درمان جوش ، کافیست خاکشیر را با برخی از عرق های گیاهی طبیعی مخلوط نمائید .2 قاشق غذا خوری خاکشیر را با یک استکان عرق شاهتره، عرق کاسنی و عرق به خوبی ترکیب کنید.

نوشیدن این ترکیب علاوه بر از بین بردن جوشهای صورت، در رفع گرفتگی صدا نیز موثر است .این نوشیدنی را در طول 3 الی 4 هفته به طور روزانه استفاده کنید تا تغییرات ناشی از خاکشیر روی جوش صورت و بهبود پوست خود را مشاهده نمائید.

3. رفع شوره سر

خاکشیر دارای خواص ضد التهابی و ضد باکتری است بنابراین افرادی که از شوره و خارش سر رنج می برند بهتر است روزانه 2 تا 3 لیوان نوشیدنی خاک شیر را میل کنند تابا اصلاح مزاج خود ،برای همیشه با خارش و شوره موهای خود خداحافظی کنند.

تغذیه سالم در جلوگیری از ریزش مو تاثیر بسزایی دارد. همچنین خواب منظم در طب سنتی اهمیت بسیاری دارد زیرا خواب در به وجود آمدن بیماری های پوستی نقش موثری دارد.

خوابیدن در 3 زمان باعث ایجاد لک و تیره شدن پوست می شود:

خواب بعد از طلوع صبح، خوابیدن بعد از ناهار، یعنی با معده پر خوابیدن و خوابیدن هنگام غروب آفتاب. بنابراین بهتر است از بروز لک و تیرگی پوستی پیشگیری کنیم . زیرا پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.