علت و روش های درمان پف زیر چشم

علت و روش های درمان پف زیر چشم

حتما تا بحال برای شما هم پیش آمده، برای دعوت به مهمانی یا جشن مهمی نگران پف زیر چشم خود باشد یا روش های زیادی را امتحان کردید برای درمان پف زیر چشم

حتما تا بحال برای شما هم پیش آمده، برای دعوت به مهمانی یا جشن مهمی نگران پف زیر چشم خود باشد یا روش های زیادی را امتحان کردید برای درمان پف زیر چشم خود ولی نتیجه ای نگرفتید. در این مقاله با علل و راه حل درمان پف زیر چشم با ما همراه باشید تا بهترین روش های خانگی و آسان را جهت درمان خانگی این مشکل برای شما توضیح دهیم.

دلایل زیادی می تواند باعث ایجاد پف در زیر چشم شما شود که شایع ترین آنها عبارتند از: خستگی، کار زیاد، نداشتن رژیم غذایی متعادل، سوء هاضمه و ضعف جسمانی و یا بیماری های خاص دیگر. 

بررسی و علت به وجود آمدن پف زیر چشم

چشم ها در جذابیت شما تاثیر زیادی دارند و هر عارضه ای ممکن است زیبایی شما را کمی تحت شعاع قرار دهد. ابتدا پف زیر چشم را توضیح خواهیم داد که در چه صورتی می توان گفت پف زیر چشم دارید. هنگامی که اطراف چشم متورم شده و گاهی با التهاب همراه است اصطلاحا پف زیر چشم به آن میگویند. 

چند نمونه از عارضه های چشمی:

گل مژه:

یکی از عفونت های رایج گل مژه است که در اثر عفونت غده در پلک ایجاد می شود. رایج ‌ترین نوع گل مژه غده اشکی را آلوده می کند کـه در رأس مژه قرار دارد. گل مژه گاهی درون پلک تشکیل می شود کـه بخاطر غده چربی اسـت. گل مژه اغلب با یک جوش قرمز، خارش و متورم شروع میشود. پس از گذشت چند ساعت یا چند روز، شروع بـه تغییر شکل می دهد. بعضی ازآن‌ها سرسفید رنگی دارند.

پرکاری تیروئید:

 چشم‌هاي متورم می تواند از اثرات جانبی یک تیروئید پر کار باشد کـه باعث ضخیم شدن چربی در اطراف چشم شده و باعث ایجاد پف چشم می شود.

آلرژی:

در صورتیکه یک چشم خارش، قرمز همراه با تورم چشم باشد، علت میتواند نوعی از حساسیت چشمی باشد. برخی از علت های آلرژی عبارتند از: گردوغبار، گرده گیاهان، آلرژی های فصلی و دیگر آلرژی‌هاي معمول که میتوانند باعث اذيت چشم شوند و منجر بـه واکنش آلرژیک چشمی شوند.

محصولات آرایشی و مراقبت پوست:

وقتی فرآورده ‎‌هاي آرایشی و مراقبت از پوست وارد چشم ‎‌ها می ‎ شوند، می ‎ توانند باعث تحریک چشم ‎‌ها و بافت اطراف آن‌ها شوند، کـه این سبب بروز ورم، سرخی و آلودگی دردناک می ‎ شود. واکنش ‎‌هاي آلرژیک نسبت بـه این فرآورده‌ها نیز می ‎ توانند محرک ورم پلک چشم شوند.

استفاده طولانی مدت از لنز تماسی:

با استفاده طولانی از لنز ، دچار پف چشم میشوید. لنز تماسی مثل یک پوشش برای چشم عمل می کند و مانع از رسیدن اکسیژن بـه چشم و تورم قرنیه می شود. اگر با لنز بخوابید، فشار بیشتری بـه چشم وارد و تورم را بدتر می کنید. بنابراین بیشتر از چند ساعت در زور از لنز استفاده کنید و در مواقع خواب، حمام و ... حتما لنز خود را از چشم خارج کنید.

خستگی:

کار زیاد، خستگی و کوفتگی میتواند باعث تورم چشم‌ها شود. نگه داشتن آب در طول شب هم میتواند بـه چشم‌ها آسیب بزند. این مورد می تواند باعث متورم شدن چشم‌ها در صبح شود. بـه خصوص اگر فرد خوب نخوابیده باشد.

راه های درمان پف زیر چشم چیست؟

تا به اینجا برخی از علت های شایع پف زیر چشم را بررسی کردیم حال می خواهیم به راه های درمان خانگی این عارضه بپردازیم. 

قطره چشم:

گاهی یک واکنش آلرژیک باعث پف زیر چشم ها می شود. اگر فکر می کنید کـه دلیل پف زیر چشم هایتان این اسـت می‌توانید از قطره هاي چشم بدون نسخه و آنتی هیستامین ها برای رفع آن استفاده کنید. آنتی هیستامین ها خواص ضد التهابی قوی اي دارند کـه طراحی شده اند تا هیستامینی کـه هنگام واکنش هاي آلرژیک در بدن آزاد می شود را بی اثر کنند.

تغییر رژیم غذایی :

اگر دائماً با مشکل پف زیر چشم مواجه هستید و میخواهید ازآن خلاص شوید، تغییر رژیم غذایی تان بهترین روش برای شروع اسـت. تنها راه خلاص شدن از پف و سیاهی زیر چشم ها محدود کردن مصرف نمک و الکل اسـت.

قاشق سرد:

یکی از روش های جالب برای رفع پف زیر چشم گذاشتن قاشق سرد بر روی چشم ایت. دو قاشق را در طول روز در فریزر قرار دهید و هنگام شب آنها را روی چشم هاي خود بگذارید. سرمای قاشق ها چشم ها را خنک می کند و پف آنها را از بین می‌برد. همچنین به جای قاشق سرد می توانید از کمپرس آب یخ ه استفاده کنید که باعث کاهش التهاب خواهد شد.

چای کیسه ای:

دو چای کیسه اي را ابتدا بـه مدت یک دقیقه درون آب داغ قرار دهید، سپس آنها را از آب خارج کنید و اجازه دهید خنک شوند. چای هاي کیسه اي رابه مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه روی چشم هاي خود قرار دهید. آنتی اکسیدان ها، ماده ي تیانین و کافئین موجود در چای بـه انقباض عروق خونی و فروکش کردن پف پوست کمک می کند.

خیار:

اگر خیار رابه صورت سرد استفاده کنید، تأثیر آن بیشتر خواهد بود. برای استفاده از خیار کافی اسـت دو برش ازآن رابه مدت ۲۵ دقیقه روی چشم هاي خود قرار دهید تا نتیجه آن را به سرعت مشاهده کنید.