چه اندازه کیست تخمدان خطرناک است

چه اندازه کیست تخمدان خطرناک است

خانم ها دو تخمدان دارند. یک تخمدان در هر طرف رحم قرار دارد. هر تخمدان به اندازه و شکل یک بادام است. تخمک ها در تخمدان ها رشد کرده و بالغ می شوند. تخمک ها در دوره های ماهانه در سال های باروری آزاد می شوند.

خانم ها دو تخمدان دارند. یک تخمدان در هر طرف رحم قرار دارد. هر تخمدان به اندازه و شکل یک بادام است. تخمک ها در تخمدان ها رشد کرده و بالغ می شوند. تخمک ها در دوره های ماهانه در سال های باروری آزاد می شوند.

کیست تخمدان شایع است و اکثر کیست های تخمدان خوش خیم (غیر سرطانی) هستند و در اثر نوسانات هورمونی، بارداری یا بیماری هایی مانند آندومتریوز ایجاد می شوند و در بیشتر مواقع، ناراحتی کمی ایجاد میکند یا اصلاً احساس ناراحتی به وجود نمیاورند. این کیست ها بی ضرر هستند و معمولا بدون درمان در عرض چند ماه از بین می روند. اما گاهی اوقات کیست تخمدان می تواند پیچ ​​خورده یا پاره شود که این مورد می تواند علائم جدی ایجاد کند.

اندازه کیست اهمیت زیادی دارد زیرا بر اندام های اطراف فشار وارد می کند.اندازه کیست ها از کمتر از یک سانتی متر تا بیش از ده سانتی متر (4 اینچ) متغیر است. اکثر کیست های تخمدان کمتر از دو سانتی متر قطر دارند و به ندرت ممکن است کیست بدون ایجاد علائم به اندازه 10 سانتی متر یا بیشتر برسد.

کیسه های پر از مایع که به عنوان کیست تخمدان شناخته می شوند، می توانند در داخل یا روی تخمدان شما ایجاد شوند. معمول ترین نوع کیست تخمدان نوعی است که هر ماه که تخمک گذاری می کنید، رشد می کند و اغلب هیچ علامتی ندارند به غیر از درد، ممکن است جریان ادرار را مسدود کند، روده شما را مسدود کند و ممکن است خونریزی کند.

اولین اقدام برای درمان کیست تخمدان، تشخیص نوع خاص کیست با استفاده از سونوگرافی و آزمایش خون است. متداول ترین درمان، مراقبت و صبوری  است، مگر اینکه کیست بزرگ باشد یا علائم ایجاد کند. پزشک تعیین می کند که هر چند وقت یکبار کیست ها را کنترل کنید. برای زنان مبتلا به کیست های مزمن و دردناک، علاوه بر داروی ضد درد، کنترل بارداری هورمونی نیز توصیه می شود. بیماران با کیست های بزرگ، علائم دردناک یا تصویربرداری مشکوک ممکن است برای جراحی کیست تخمدان توصیه شوند. جراحی کیست تخمدان برداشتن کیست از تخمدان ها از طریق برش های کوچک (لاپاروسکوپی) یا از طریق یک برش بزرگتر (لاپاراتومی) در شکم است.

فقط حدود 8 درصد از زنان مبتلا به کیست تخمدان، کیست های بزرگ دارند که نیاز به درمان دارد. تنها راه برای تضمین عدم بازگشت کیست های تخمدان، برداشتن تخمدان ها با جراحی و شروع یائسگی (بدون پریود ماهانه) است.

نوع کیست تخمدان در تعیین اینکه آیا ممکن است عود کنند بسیار مهم است. هدف از جراحی کیست تخمدان، برداشتن کیست هایی است که علائم دارند یا سرطانی هستند. برداشتن کیست ها به این معنی نیست که با گذشت زمان بر نمی گردند. مهم است که قبل از جراحی در مورد باروری با پزشک خود صحبت کنید زیرا برداشتن تخمدان ها یا آسیب رساندن به تخمدان ها در طول جراحی می تواند بر توانایی شما برای باردار شدن به طور طبیعی تأثیر بگذارد.

با این حال، حتی اگر هر دو تخمدان به دلیل کیست برداشته شوند، همچنان می‌توان با استفاده از لقاح آزمایشگاهی باردار شد. برای زنانی که سرطان تخمدان تشخیص داده می‌شود، معمولاً رحم، تخمدان‌ها و لوله‌های فالوپ برداشته می‌شوند که بارداری را غیرممکن می‌کند. خطر ابتلا به سرطان تخمدان با افزایش سن افزایش می یابد، به ویژه برای زنان مبتلا به کیست تخمدان پس از یائسگی یا با سابقه خانوادگی سرطان سینه یا تخمدان.

برای محافظت از سلامتی خود، معاینات منظم لگن را انجام دهید و علائمی را بشناسید که می تواند نشان دهنده مشکل جدی باشد.